top of page

Malá Skála je vyhledávané rekreační středisko v Českém ráji nedaleko Turnova. Leží v malebném údolí řeky Jizery, z jedné strany střeženém skalním hradem Vranovem a z druhé rozeklaným hřebenem Suchých skal s řadou vyhlídek, nádherných zákoutí a zaniklých skalních hradů.

web-statek.jpg
web-pantheon.jpg

Historie a poloha

Ač se to zdá neuvěřitelné, Malá Skála existuje v dnešní podobě teprve od roku 1953, kdy se sloučilo deset malých osad. Podle jedné z nich se jmenuje skalní hrad Vranov, často nazývaný též Pantheon, který kolem roku 1425 vyrostl na strmém pískovcovém útesu nad pravým břehem řeky Jizery

 

Malá Skála se nachází mezi městy Turnov a Železný Brod, na hlavní trase Praha - Harrachov, asi hodinu jízdy od Prahy. Během pár minut se z ní dostanete autem i do nedalekého Liberce.

Maloskalsko a kultura

Malá Skála je obcí, kde není o kulturu nouze. Najdete u nás příjemné a komorní kino "Androvna" s kavárnou, divadlo "La Skala" mezi rybníky, Galerii Josefa Jíry, Žlutou plovárnu s častými akcemi pro veřejnost, Maloskalský Jarmark, sraz veteránů Škoda "Den s eMBéčkem" nebo rodinný, hudební festival "Maloskalská Noc" a množství s ním spojených konzertů. 

web-vranov.jpg
IMG20211028093747_01.jpg

Maloskalskem na lodi, na kole i pěšky

Na vodáky čeká v Malé Skále půjčovna kanoí a vodáckého vybavení, vyzkoušet můžete i koloběžky, horolezectví (skalní stěna se nachází přímo u ubytování). Cyklisté budou nadšeni z cyklostezky Greenway Jizera, která spojuje Malou Skálu s vedlejší obcí Líšný a nedalekým městem Turnovem, po právu nazývaným srdcem Českého Ráje, a pokračuje dále.

Na romantiky čekají Suché skály se zříceninou hradu Zbirohy, na protějším břehu se ve skalách skrývají zbytky středověkého skalního hrádku Drábovna a zřícenina skalního hradu Frýdštejn s vysokou válcovou věží, kde se natáčela známá pohádka "O princezně Jasněnce a létajícím ševci". Nachází se na západním okraji Vranovského hřebene a od hradu Vranova sem vede červená turistická značka.

web-zbiroh.jpg
bottom of page